786 222 223
Kompleksowa organizacja eventów i imprez firmowych na zamówienie w całej Polsce
kontakt@organizacjaeventow.com
Impreza w stylu gotyckim

Jesteś członkiem subkultury gotyckiej i pragniesz wprowadzić swoich znajomych w świat pełen mroku, wampirów i mistycyzmu? A może chcesz przez jeden wieczór poczuć w sobie mroczną duszę rodem z opowieści Edgara Allana Poe, czy filmu Sin City? Dobrym pomysłem jest przygotowanie imprezy w klimacie subkultury gotyckiej, która otworzy ciebie lub twoich znajomych na zupełnie nowe, ciekawe doświadczenia w akompaniamencie dobrej zabawy. Nasza firma pomoże ci w przygotowaniu takiego wydarzenia, które na długo zapadnie w pamięci twojej i twoich gości.

Kim są goci?

Przed przygotowaniem imprezy w stylu gotyckim warto dowiedzieć się nieco o fascynującej, tajemniczej, ale też często nierozumianej przez laików naturze tej subkultury.

Mimo że charakter subkultury gotyckiej jest bardzo wyrazisty, ludzie nazywający się “gotami” często są myleni z przedstawicielami innych grup kulturowych. Członków tej subkultury cechują mroczne zainteresowania tematami takimi jak mistycyzm, okultyzm, czy wampiryzm, dlatego często mogą być mylnie postrzegani przez laików jako słuchacze muzyki metalowej, czy nawet sataniści. W rzeczywistości jednak zwykle cechuje ich wrażliwe, romantyczne uosobienie. Goci zakładają wzorowane na XIX-wiecznej stylistyce stroje retro utrzymane w ciemnych kolorach. Często też do podkreślenia bladości swojej skóry używają mocnego makijażu. Centrum ich subkultury stanowi zainteresowanie muzyką cold i dark wave, muzyką industrialną, oraz różnymi odmianami gatunku rocka i metalu.

Poniżej dowiesz się więcej o istotnych elementach tej subkultury, co pomoże ci w zorganizować gotycką imprezę w bardziej przemyślany sposób.

Ubiór jako kluczowy element stylu gotyckiego

Styl gotycki nie jest wyznaczony przez jeden “właściwy” trend ubioru, ale jest bardzo płynny i zależy od danej epoki historycznej z jakiej planujesz czerpać pomysł na przebranie.

Klimaty subkultury gotyckiej wiążą się ze stylizacjami utrzymanymi w czarnych kolorach, opartymi głównie na stylu ubioru wiktoriańskiej arystokracji, ale także mającymi swe korzenie w stylu szlachty francuskiej z XVII wieku, w której królowały gorsety, jak i habitów noszonych przez średniowiecznych mnichów. Dobrym dodatkiem do stroju jest biżuteria (taka jak pierścienie, ćwiekowane pasy, sygnety, amulety, korale, naszyjniki, czy bransolety) utrzymana w mrocznym klimacie, z elementami starogermańskimi i celtyckimi.

Jako, że mamy XXI wiek, oprócz konformistycznej skóry, styl gotycki akceptuje też jak najbardziej elementy lateksowe, takie jak długie, skórzane płaszcze, buty glany, ciemne okulary, obroże, czy pieszczochy. Ponadto, w połączeniu z klasyką dobrze współgrają elementy techniczne i elektroniczne, charakterystyczne dla przenikających się wzajemnie stylów takich jak Cyber Goth lub Cyber Punk. Przykład takiego mixu jest dobrze pokazany przez ubiór postaci w filmie Matrix, czy w grze RPG pt. Shadowrun.

Styl gotycki nie jest stylem prostym, ponieważ nie wszystkie jego elementy ze sobą współgrają. Ponadto skompletowanie kostiumu na własną rękę może być procesem długotrwałym, a co więcej kosztownym, dlatego nasza firma oferuje ci pomoc w organizacji strojów, będących kluczowym elementem imprezy w stylu gotyckim.

Makijaż femme fatale

Styl gotów jest też manifestowany przez charakterystyczny makijaż zainspirowany filmami kina niemego. Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci tego nurtu była Theda Bara, która ma na swoim koncie role m.in. w “Kleopatrze”, a także w kilku horrorach, stając się kultową femme fatale tamtych czasów.

Twarze członków stylu gotyckiego są celowo rozjaśniane, aby zwiększyć kontrast z ciemnymi, mocno podkreślonymi konturami oczami. Kolor szminki powinien być zatem utrzymany raczej w ciemnych odcieniach.

A co z dekoracjami?

Na imprezie inspirowanej nurtem gotyckim z pewnością nie powinno zabraknąć odpowiedniego wystroju, charakterystycznego dla danego przedziału historycznego w jakim będzie utrzymywała się taka impreza. Jeśli zatem okresem docelowym zabawy jest styl wiktoriański, wystrój eventu powinien zawierać przedmioty codziennego użytku, takie jak komplety naczyń i sztućców w odpowiednich mrocznych odcieniach, świeczniki, zwierciadła itp. Z kolei styl średniowiecznego gotyku będzie z pewnością skromniejszy i dużo bardziej nacechowany elementami religijnymi. Dobrym pomysłem jest też wybór dodatków typowo horrorowych, takich jak szkielety, czaszki, sztuczne nagrobki, nietoperze, czy pajęczyny, które wprowadzą motyw przemijania, będący równie istotnym elementem nurtu gotyckiego.

Zaplanowanie i organizacja imprezy w stylu gotyckim wiąże się z wieloma trudnościami, z którymi nasza firma jest w stanie się uporać w sposób szybki i profesjonalny. Zapraszamy do kontaktu!