786 222 223
Kompleksowa organizacja eventów i imprez firmowych na zamówienie w całej Polsce
kontakt@organizacjaeventow.com
Zabytkowa Kopalnia Srebra pomysłem zorganizowanie eventu

Polska jest krajem wręcz „opływającym” w zabytki i atrakcje – trzeba je tylko wyszukać. Mogą być one świetną kanwą do zorganizowania imprezy integracyjnej. Jednym z województw, które ma bardzo dużo do zaoferowania jest województwo Śląskie. Właśnie na jego terenie,  w Tarnowskich Górach podziwiać możemy zabytkową kopalnię srebra i sztolnię.

Zwiedzanie kopalni

To, co możemy teraz zwiedzać, jest wynikiem rekonstrukcji wyrobisk z XVII i XIX wieku. Zjeżdżając szybem o niebiańsko brzmiącej nazwie „Anioł”, czterdzieści metrów pod ziemią, poprzez sieć chodników, wchodzimy do pięciusetmetrowej Komory „Srebrnej”. Została ona zachowana w oryginale, wraz ze sprzętem jaki ówcześni robotnicy tam pozostawili. W głębi można podziwiać małe jeziorko, a także to co pozostało z galeny. Przechodząc dalej chodnikami, grupa przenosi się do drugiej komory – „Zawałowej”. Ta również pozostała w stanie niezmienionym. Swoją nazwę zawdzięcza ona tworzącym zawał głazom dolomitu, które obsunęły się w skutek ruchów górotwórczych. Doskonale zachowane, częściowo napełnione wózki drewniane pochodzące z XVIII wieku, pozwalają na odniesienie wrażenia jakby wydobycie nadal się tam odbywało. Światło jakie jest zamontowane w kopalni tworzy bardzo ciekawy efekt. Kolejnym punktem będzie przejście poprzez prochownię do Komory „Niskiej”. Jej nazwa nawiązuje do jej wysokości – momentami to tylko jeden metr. Zanim jednak wejdziemy do komory, miniemy źródełko z krystalicznie czystą wodą. Dalej mijamy zasypany szyb „Szczęść Boże”, z którego już tylko kilka kroków dzieli nas od przeprawy łódkami do szybu „Żmija”. To już prawie koniec zwiedzania – jednakże to co opisałam to tylko przedsmak prawdziwej wyprawy w głąb ziemi, do którego gorąco zachęcam. Długość trasy pieszej ma 1740 metrów, a wodnej 270.

Warunki zwiedzania

Zorganizowanie takiej wycieczki dla agencji eventowej nie stanowi większego problemu. Dzięki niej możemy w „murach” kopalni rozpalić ognisko i zorganizować wspólne pieczenie kiełbasek. Możliwe jest również spotkanie z duchem kopalni – Skarbnikiem. Współpraca z agencją znacznie ułatwi organizację. Dodatkowo do zwiedzania zachęca Sztolnia Czarnego Pstrąga – tam znajdziemy kolejne 600 metrów łodziowej przeprawy między szybami „Ewa” i „Sylwester”. W kopalni i sztolni stale panuje temperatura około 10 stopni, co wymaga odpowiedniego ubioru i obuwia na płaskiej podeszwie. Taka wycieczka jest zdecydowanie fantastyczną odskocznią od codzienności. Pozwala na poznanie uroków panujących w podziemiach, a także jest ciekawą formą relaksu.